Europejski Dzień Ochrony Danych powstał z inicjatywy Komitetu Ministrów Rady Europy. Obchody przypadają w rocznicę sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy z dnia 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Konwencja jest najstarszym aktem prawnym o zasięgu międzynarodowym, który reguluje kwestie dotyczące ochrony danych osobowych.

Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z ochroną danych oraz podniesienie świadomości w tym zakresie. W czasach dynamicznego rozwoju nowych technologii informacja, a co za tym idzie informacja o nas, jest niezwykle cenna i narażona na niewłaściwe wykorzystanie. Jesteśmy odpowiedzialni za nasze dane, dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości w tym zakresie. Coraz częściej i coraz chętniej, nie zdając sobie sprawy z płynących zagrożeń, udostępniamy o nas oraz naszych bliskich. Często informacje te wykorzystywane są przez oszustów. np. kradzież tożsamości i dokonywanie w naszym imieniu różnych operacji finansowych. Z pomocą biegnie rozporządzenie unijne, które od  25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich UE. RODO stanęło na straży praw osób, których dane dotyczą. Znajomość przepisów jest bardzo ważna, ponieważ mając świadomość, kiedy i dlaczego udostępniamy swoje dane, będziemy mogli mieć wpływ na to, co się z nimi dzieje i w jaki sposób są wykorzystywane. Wyznaczenie granicy w udostępnianiu informacji o nas samych jest tutaj kluczowa. Europejski Dzień Ochrony Danych ma zwrócić uwagę Europejczyków na kwestie związane z ochroną danych i przyczynić się do podnoszenia poziomu wiedzy w tym zakresie.

Europejski Dzień Ochrony Danych w Polsce

Obchodzony każdego roku Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych jest świetną okazją do zastanowienia się nad problemami dotyczącymi ochrony informacji o nas i naszych bliskich. Każdego roku, w tym dniu, odbywają się różnego rodzaju wydarzenia związane z ochroną danych: spotkania, konferencje, wykłady, warsztaty. Specjaliści zajmujący się tą tematyką spotykają się, aby porozmawiać o kluczowych problemach dotyczących danych osobowych oraz praw osób, których te dane dotyczą. Jest to świetna okazja do wymiany poglądów i doświadczeń.

  • Urząd Ochrony Danych Osobowych organizuje konferencję „System ochrony danych osobowych po wprowadzeniu reformy”. Podczas konferencji eksperci Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz zaproszeni goście będą dyskutować o aktualnych zagadnieniach związanych z prawem do prywatności i ochrony danych osobowych w kontekście doświadczeń stosowania od 25 maja 2018 r. ogólnego rozporządzenia (RODO). Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. dr Paul de Hert, który przedstawi doświadczenia europejskie reformy ochrony danych w UE w dobie Big Data. Przebieg konferencji transmitowany jest na kanale YouTube Urzędu pod linkiem https://youtu.be/VwyWpiTrD5U
  • Minister cyfryzacji – Marek Zagórski weźmie udział w konferencji prasowej. Transmisja konferencji online zaplanowana jest na godz. 10. Natomiast o godz. 17. Maciej Kawecki – Dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji przez godzinę będzie odpowiadał na nasze pytania. Każdy, kto ma jakieś wątpliwości związane z zagadnieniami dotyczącymi ochrony danych osobowych może je opisać w komentarzu do tego postu.
  • Podobnie jak w latach ubiegłych liczne akcje odbędą się też w placówkach oświatowych uczestniczących w trwającej 9. edycji programu edukacyjnego UODO „Twoje dane – Twoja sprawa ”. Wśród wielu inicjatyw, które szkoły zamierzają zrealizować na przełomie stycznia i lutego są m.in.: słuchowisko, gry miejskie, konkursy wiedzy, ale też wizyty w instytucjach publicznych.